ЕК ще ни проучва за макроикономически дисбаланси

5960
ЕК ще ни проучва за макроикономически дисбаланси

Европейската комисия препоръчва да бъдат извършени задълбочени прегледи на развитието по отношение на натрупването и коригирането на макроикономическите дисбаланси в 14 държави—членки на ЕС: Белгия, България, Дания, Испания, Франция, Италия, Кипър, Унгария, Малта, Холандия, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство.

Препоръката е част от доклада за механизма за предупреждение (ДМП), с който ЕК поставя началото на втория годишен цикъл (2013 г.) от процедурата при макроикономически дисбаланс (ПМД).

Българите са сред най-неудовлетворените народи

Българите са сред най-неудовлетворените народи. България се нарежда на 48 място в класацията по просперитет на британския институт Лег...

Четиринадесетте държави-членки, по отношение на които Комисията ще започне задълбочен преглед, са изправени пред различни предизвикателства и потенциални рискове. За дванадесет от тях вече беше направен задълбочен анализ в рамките на процедурата при макроикономически дисбаланс за 2012 г. и беше установено наличието на дисбаланси с различен характер и сериозност. През месец май на тези страни бяха предоставени политически насоки под формата на специфични за всяка страна препоръки в рамките на Европейския семестър. Комисията счита, че е полезно отново да бъде направен подробен анализ на съответните рискове и на напредъка, свързани с коригирането на дисбалансите в тези държави членки. Що се отнася до Малта и Холандия, това ще е първият път, когато се извършва задълбочен преглед в рамките на ПМД.

Извършваният в рамките на доклада за механизма за предупреждение анализ се основава на таблица с единадесет макроикономически показателя, които имат отношение към промените в конкурентоспособността, задлъжнялостта, цените на активите, коригирането и взаимовръзките с финансовия сектор. В рамките на доклада Комисията определя държавите-членки, чието макроикономическо състояние изисква допълнително внимание чрез извършване на задълбочен преглед, резултатите от който не са предопределени. Едва след извършването на задълбочените прегледи през пролетта Комисията ще определи дали съществуват дисбаланси, както и дали някои от тях са прекомерни, и ще предложи подходящи препоръки по отношение на провежданите политики.

В доклада за механизма за предупреждение се представят данни за напредъка при коригирането на макроикономически дисбаланси. Дефицитът по текущата сметка намалява в страните с най-големи външни дисбаланси, благодарение на постепенното подобряване на износа и увеличаването на конкурентоспособността, в ход е коригиране на цените на жилищния пазар. Въпреки това този процес на постигане на равновесие, който е предпоставка за устойчив растеж в дългосрочен план, все още далеч не е завършил. В краткосрочен план той ще продължи да оказва натиск върху растежа и заетостта в няколко страни. Осъществяваната в момента корекция съдържа както циклични, така и структурни елементи, макар че структурната корекция изглежда преобладава в повечето страни.

Успоредно с корекцията в държавите членки с големи дефицити по текущите сметки излишъците по външните баланси на няколко държави членки намаляват, макар и с по-бавни темпове. Нарастващото значение на вътрешното търсене в икономическата дейност на страните с излишък и относително динамичното увеличение на заплатите показват, че приносът на страните с излишък за преодоляване на дисбалансите може да нараства през следващите години.

Свиваме бюджета за коледни подаръци

С 10% по-малко ще бъде потреблението на дрехи и обувки по коледните и новогодишните празници. Това прогнозират от Българска ритейл асоц...

Къде са слабите и силните места на българската икономика според ЕК - четете в Expert.bg

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com